[wrześniowy numer More Maiorum] Polacy w armii austro-węgierskiej i przodkowie-kolejarze

Jak odszukać przodka, który walczył w cesarsko-królewskiej armii? Jeśli Twój pradziadek był kolejarzem, dowiedz się, gdzie odszukać informacji na temat jego służby. Jakie mroczne strony ma genealogia? Czy może nieść za sobą zagrożenie?

more maiorum

Spis treści wrześniowego wydania More Maiorum:

 1. „W czasie I wojny światowej w szeregach armii austro-węgierskiej walczyło około 700 000 Polaków” – rozmowa z dr. Sławomirem Kułaczem.
 2. Genealogiczny kącik satyryczny.
 3. Kapitan doktor Leopold Guranowski – „lekarz ubogich”.
 4. Mój dziadek kolejarz. Gdzie znaleźć akta z przebiegu służby zawodowej?
 5. Ostatnie chwile dworu w Rogóźnie…?
 6. Teofil, czy może raczej Theofil Kupka – zdrajca, szpieg czy górnośląski patriota?
 7. Mroczne strony genealogii. Z jakimi zagrożeniami musi liczyć się badacz?
 8. Czy dawna prasa obyczajowa może być źródłem wiedzy dla genealoga?
 9. Badania genealogiczne jako poszukiwanie własnej tożsamości.
 10. Średniowieczne tajemnice alkowy, czyli rozpustni i lękliwi.
 11. Księgarnia genealoga.
 12. Historie z powstania 1863.

Polacy przez ponad sto lat służyli w armiach trzech zaborców. W szeregach państwa pruskiego i rosyjskiego polscy obywatele otrzymywali możliwie najniższe stopnie wojskowe. Inaczej było w cesarsko-królewskiej armii. Pod dowództwem cesarza Franciszka Józefa walczyło blisko 700 000 Polaków. Dla wielu mieszkańców galicyjskich wsi − w przeciwieństwie do innych zaborów − służba w armii była szansą na lepsze życie. O Polakach w armii austro-węgierskiej dla miesięcznika More Maiorum opowiada znawca wojskowości dr Sławomir Kułacz.

More Maiorum: teczki kolejarskie

XIX wiek − określany epoką pary − znacznie przyspieszył możliwość podróżowania. Kolej potrzebowała więc różnego rodzaju pracowników. Choć posada kolejarza była dobrze płatna, oznaczała jednocześnie częstą zmianę miejsca zamieszkania dla całej rodziny. Polskie archiwa państwowe kryją dokumentację kolejarską dla setek tysięcy osób. O tym, jak do niej dotrzeć i co w niej znajdziemy, opowie Iwona Fischer z Archiwum Narodowego w Krakowie.

Genealogia to jednak nie tylko wspaniałe, pełne radości chwile. Poszukiwania korzeni mogą przysporzyć nam wiele kłopotów, nieprzyjemności i problemów. Jak się od nich uchronić? Przeczytaj porady od Sławomira Żaka.

Wrześniowy numer miesięcznika „More Maiorum” można bezpłatnie pobrać poniżej: