Geneteka – jak z niej korzystać? [poradnik krok po kroku]

Geneteka to największa w Polsce wyszukiwarka genealogiczna. Projekt powstał w 2006 roku. Pierwszy post byłego prezesa Polskiego Towarzystwa Genealogicznego – Jacka Młochowskiego, w temacie dot. nowej funkcjonalności serwisu, informował o tym, że dodano 722 rekordy. Dziś jest ich ponad 20 milionów. I ciągle przybywa!

Najwięcej, bo prawie 6 mln osób zindeksowano w parafiach woj. mazowieckiego, nieco mniej w woj. łódzkim, w którym prowadzony jest przez p. Elizę Parcheniak projekt fotografowania metryk AP w Łodzi i AD w Łowiczu. Najmniej nazwisk znajdziemy w województwie lubuskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim.

Do Geneteki możemy wejść, klikając na ikonę lupy w górnym menu na głównej stronie forum. Ten widok wyszukiwarki pozwoli nam jednak wpisać tylko jedno nazwisko.

1

Jeśli wejdziemy w dowolne województwo, a następnie ponownie klikniemy na ikonę lupy, zostaniemy przekierowani do strony, w której pojawią się dwa okna, w których będziemy mogli wpisać szukane nazwiska. Jest to z pewnością duże udogodnienie, pozwalające znacznie zawęzić wyniki wyszukiwania.

2

Możemy również odnaleźć szukaną parafię, korzystając z rejestrów. W tym celu po wejściu na stronę główną Geneteki, w górnym menu, klikamy „drabinkę”. Będziemy mieli wówczas wgląd do listy zindeksowanych parafii. Klikając na wybraną, zostaniemy do niej przeniesieni.

3

Jak efektywnie szukać przodków?

Zobaczmy, jakie wyniki otrzymamy po wpisaniu frazy „Głogowski”. Jak widać, wyszukiwarka pokazała w większości osoby noszące nazwisko „Głogowski” lub „Głogowska”, ale także m.in. „Gładysz, Głosiński”. Co ważne, Geneteka wpisaną frazę poszukuje zarówno w kolumnie dot. np. urodzonego dziecka, jak i kolumnie, w której znajduje się nazwisko panieńskie matki – oczywiście o ile zostało ono wpisane.

4Można jednak zawęzić liczbę wyników wyszukiwania. Wpisując frazę „Głogowski” należy zaznaczyć opcję „wyszukiwanie dokładne”. Ma to jednak swoje minusy – Geneteka pokaże nam tylko te wyniki, w których znajduje się wyłącznie nazwisko „Głogowski”, więc np. kobieta „Głogowska” zostanie pominięta. Podobnie będzie w przypadku, kiedy spisujący metrykę, albo indeksujący ją, źle zapisał nazwisko. Bardzo często zapisywano akt na nazwisko „Głogoski”, pomijając literę „w”. Używając tej metody, nie otrzymamy wyników z frazą „Głogoski”.

5

Można tę czynność wykonać również inny sposób. W oknie wpisujemy „Głogowsk*” (z gwiazdką), zaznaczając przy tym „wyszukiwanie dokładne”. Gwiazdka zastępuje dowolny ciąg liter. Dlatego Geneteka wskaże nam zarówno wyniki z frazą „Głogowski”, jak i „Głogowska”. Możemy też wpisać „Głog*”, wówczas otrzymamy wyniki np. z nazwiskami Gloger, Głogosik, Głogos i inne, zaczynające się przedrostkiem „Głog”.

6

Co w przypadku, kiedy nasi przodkowie nie nosili jeszcze nazwisk? Niestety w Genetece nie możemy wyszukiwać osób po imieniu. Jeśli znamy parafię, musimy wpisać zakres lat, w którym szukamy osoby, a pole, w którym zwykle wpisujemy nazwisko, zostawiamy puste.

7

Należy pamiętać, że niektóre indeksy zostały wykonane z sumariuszy albo w ramach prywatnego fotografowania metryk z AP, nierzadko parafii. Nie oczekujmy więc, że wszystkie rekordy będą zawierały imiona rodziców, nazwiska panieńskie matek, dane o zawodzie, poprzednich małżonkach czy linki do metryk. Litera “A”, która znajduje się po prawej stronie informuje, kto jest autorem indeksu. Przy niektórych rekordach pojawia się litera „Z”, najeżdżając na nią ujrzymy źródło, czyli miejsce przechowywania metryk. Z kolei litera „I” zawiera dodatkowe informacje, takie jak miejscowość (nie zawsze tożsama z parafią), zawód, wiek, nazwisko księdza i in. Jeśli metryki dostępne są w Internecie, np. w portalu metryki.genealodzy.pl, Family Search albo szukajwarchiwach.pl, obok rekordu pojawi się ikonka „skan”. Klikając w nią zostaniecie przekierowani na właściwą stronę. Trzeba jednak pamiętać, że skany metryk mogą znajdować się w Internecie, nawet jeśli ikonka „skan” nie pojawia się obok znalezionego rekordu.

9

W razie jakichkolwiek wątpliwości, proszę pytać w komentarzach lub poprzez formularz kontaktowy 🙂

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Jan Henryk Holger Martin – kim był właściciel działki przy Chmielnej 70? [dochodzenie genealogiczne, skany dokumentów]

Next Article

Jak korzystać z bibliotek cyfrowych? [wrześniowy numer More Maiorum już jest!]

Related Posts