Zbójno – zapomniani właściciele wsi

Zbójno to wieś położona w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Ta mała miejscowość, tak jak wiele innych, zawiera w sobie dużo historii, która wciąż jest znana.

W ostatnich latach coraz bardziej zaczęłam zgłębiać historię mojej miejscowości. Nie urodziłam się w Zbójnie, a tu dorastałam i z tym miejscem czuję więź. Tutaj historyka mogą zainteresować dwie rzeczy: pałac z XIX wieku oraz pojazd (mówi się o czołgu) zatopiony w jednym z jezior. Oczywiście historia tego drugiego obiektu wydaje się dla ludzi o wiele ciekawsza. Mnie jednak zainteresował pałac oraz jego właściciele.

Niestety nie ma żadnych książek, które wspominałyby o historii Zbójna czy samego pałacu. Zwykle znajduje się informacja, że taki pałac powstał, znane jest również nazwisko architekta. Chcąc dowiedzieć się więcej udałam się do pobliskiej biblioteki, gdzie po wielu poszukiwaniach doszłam do wniosku, że najlepiej będzie przeszukać Archiwum w Płocku oraz zapytać najstarszych osób, które nadal tu mieszkają. Rozmowa z panią, która mogłaby powiedzieć coś więcej na ten temat musiała zostać odłożona w czasie ze względu na jej zdrowie. Oczywiście byłaby to jedynie wiedza ustna. Wtedy zadałam sobie pytanie „A co będzie z historią tego miejsca kiedy te osoby odejdą z tego świata?”.

Młodzież udaje się wraz z nauczycielami w okolice pałacu, jednak jest to nie tyle spowodowane opowieścią jego historii, a zainteresowaniem parkiem jaki go otacza. Tam bowiem znajduje się pomnik przyrody. Zaczęłam ponownie przeglądać drzewa genealogiczne założyciela miejscowości – Ignacego Antoniego Zboińskiego h. Ogończyk, oraz właściciela pałacu – Antoniego Ignacego Sumińskiego h. Leszczyc.

Po dokładnym przyjrzeniu się obu rodzinom, gdzie jak w większości przypadków zaczynało brakować dat oraz nazwisk, okazało się, że syn Antoniego Sumińskiego ożenił się z Julianą Karoliną Piwnicką, której matka pochodziła ze Zboińskich. Dokładne zagłębienie się w historię obu rodzin jest niezwykle ciekawe, choć sam dostęp do materiałów nie jest łatwy. Nie są to przecież postaci znane w całym kraju, pomimo że udzielały się politycznie.

Zainteresowanie wśród młodzieży historią pałacu raczej nie jest zbyt duże. Oczywiście większość z nich ma wiele ciekawszych rzeczy do zrobienia w tym wieku. Warto jednak zwrócić uwagę na to ile jest takich miejscowości, gdzie nie pielęgnuje się historii. Ta historia gdzieś jest, większość dorosłych coś wie, coś słyszała, ale nie naucza się tego powszechnie (a raczej na typowym gruncie lokalnym, gdzie powinno budować się świadomość młodych ludzi).

Zboińscy nie do końca „przepadli” na dobrach, które posiadali. Miejscowość znajdująca się ok. 15km od Zbójna – Kikół nadała imię Antoniego Ignacego Zboińskiego szkole podstawowej. Jest więc zatem szansa, że tam wspomina się o patronie i jego pochodzeniu.


 

Źródło zdjęcia: 1bumer/ Wikimedia Commons Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

12 lat temu zmarł płk Ryszard Kukliński [skany metryk]

Next Article

Franciszków dwóch. O powtarzalności imion i nazwisk

Related Posts