Genealogia Janusza Korwin-Mikkego [skany i wywód przodków]

Janusz Korwin-Mikke, choć w swoim nazwisku ma nazwę herbu szlacheckiego, nie pochodzi od Korwinów, a od niemieckich ewangelików, nazywających się Mücke lub Mükke.

Janusz Korwin-Mikke urodził się w Warszawie, choć to nie stolica była gniazdem rodzinnym jego przodków. Ojciec – Ryszard, urodził się 6 lutego 1911 r. w Warszawie, matka – Marianna z Rosochackich, 6 lat później. Marianna zmarła bardzo młodo – miała zaledwie 27 lat, zginęła podczas walk powstańczych 1944 roku. Od tego momentu wychowaniem kilkuletniego Korwin-Mikkego zajął się ojciec.

Maria(nna) Rosochacka była córką Józefa i Heleny Głogowskiej. Niestety nie znane są bardziej szczegółowe informacje o antenatach linii macierzystej. Choć rodzina Heleny, w kontekście Głogowskich, osobiście bardzo by mnie interesowała – bowiem moja prababka pochodziła z Głogowskich, którzy od pokoleń byli żychlińskimi mieszczanami.

Sam Korwin-Mikke mówił o swoich przodkach po mieczu:

Postawmy kropkę nad ı – a raczej dwie kropki nad u. Moja rodzina przywędrowała ze Szwecji przez Saksonię – do Polski przybyła z królami saskimi. Nazywała się Mücke, z umlautem – co można obejrzeć na cmentarzu ewangelickim w Warszawie (mój pra-pradziad był superintendentem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego). Dopiero gałąź, która przeszła na katolicyzm, na mocy praw W.X. Litewskiego otrzymała herb Korwin – i spolszczyła nazwisko na Mikke.

Dziadkami po mieczu Janusza Korwin-Mikkego byli Ludwik Gustaw Mücke vel Mikke oraz Marianna Myślińska. Para pobrała się 29 sierpnia 1909 roku w warszawskiej parafii św. Aleksandra. W akcie zapisano, że pan młody był 26-letnim księgowym, urodzonym w Warszawie, ewangelicko-augsburskiej wiary, synem Gustawa Izydora oraz Idy z domu Wagner. Z kolei panna młoda była 22-letnią, córką Wojciecha Myślińskiego i Julianny Frydryszczyk. Urodziła się w parafii św. Trójcy, a mieszkała Warszawa przy ul. Chopina 1849. [tłumaczenie Waldemar Chorążewicz i Justyna Krogulska]

Ludwik Gustaw Mikke ślub

Akt ślubu Ludwika Gustawa Mikke vel Mücke /fot. metryki.genealodzy.pl

Dzięki tym informacjom, w parafii ewangelicko-augsburskiej w roku 1883, odnotowano chrzest Ludwika Gustawa. W akcie numer 431 zapisano, że ojciec ochrzczonego chłopca – Gustaw Izydor, był 28-letnim administratorem. Ślub odbywał się w obecności jego brata Karola – ślusarza z Warszawy. [tłumaczenie Waldemar Chorążewicz i Justyna Krogulska]

W 2008 r. Janusz Korwin-Mikke na swoim blogu pisał:

Natomiast jeszcze cztery pokolenia temu [moi przodkowie – dopisek red.] byli ewangelikami (augsburskimi) – i leżą na cmentarzu ewangelickim w Warszawie. Pisali się wtedy jeszcze „Mücke”. Mój stryj, śp.Tadeusz Mikke, zginął był w bitwie nad Bzurą jako d-ca 15 pułku ułanów wielkopolskich – a np. śp.Hellmuth von Mücke był bohaterem niemieckiej Kriegsmarine.

Tadeusz Mikke był synem Karola Andrzeja – brata pradziadka Janusza Korwin-Mikkego. Urodził się 21 czerwca 1896 r. w Warszawie. Po ukończeniu szkoły średniej w 1915 r., jak wielu młodych ludzi, został powołany do armii carskiej. 2 lata później został ciężko ranny, w wyniku czego dostał się do niewoli niemieckiej. W listopadzie 1918 r. powrócił do odradzającej się II Rzeczypospolitej. Ukończył Oficerską Szkołę Kawalerii w Warszawie oraz francuską Aplikacyjną Szkołę we Francji. W lutym 1938 r. został wyznaczony na dowódcę 15 pułku ułanów, którym dowodził podczas kampanii wrześniowej. Podczas wojny obronnej 1939 r. dowodził pułkiem m.in. w bitwie nad Bzurą. Poległ 12 września 1939 r. pod Ziewanicami.

Jego ojciec – Karol Andrzej, był warszawskim, znanym cukiernikiem. Eugeniusz Szulc pisze [1]:

Karol Andrzej od 1885 r. był właścicielem popularnej w Warszawie cukierni przy placu Trzech Krzyży 18 (róg Nowego Światu), zwanej „U Mika” lub „U Miki”. W salce zwanej „Ciupką” przesiadywała ówczesna cyganeria warszawska, m.in. rysownik Stanisław Kuczborski, który w okresie wcześniejszym wykonywał rysunki dla „Zielonego Balonika”, współpracownik „Muchy” Henryk Nowodworski, rysownik warszawskich „Kolców” Wacław Tracewski oraz ilustrator „Szczutka” Mirosław Ostoja-Gajewski. Swymi karykaturami i malowidłami ozdobili oni ściany „Ciupki”. Warto przypomnieć, iż otwarta w 1947 r. kawiarenka „Lajkonik”, której ściany zostały pokryte rysunkami takich jej bywalców, jak Ha-Ga, Aleksander Kobzdej czy Zbigniew Lengren, znajduje się w tym samym miejscu, co dawna „Ciupka”.

Karol Mikke (Mücke) pochowany jest na cmentarzu powązkowskim. Zmarł w 1897 r., a informację o zgonie zapisano w warszawskiej parafii ewangelicko-augsburskiej.

zgonMucke

Akt zgonu Karola Andrzeja Mücke /fot. szukajwarchiwach.pl

Gdzie jednak urodził się Gustaw Izydor Mikke vel Mücke, czyli pradziadek Janusza Korwin-Mikkego? Różne portale, w tym Wielka Genealogia Minakowskiego, podaje wyłącznie rok – 1856. Z pomocą przyszła informacja z nagrobku Karola Andrzeja! Zapisano tam, że urodził się 29 listopada 1849 r. w Kielcach.

W ramach projektu prowadzonego przez Świętokrzyskie Towarzystwo Genealogiczne, sfotografowano również metryki kieleckiej parafii ewangelicko-augsburskiej. Z aktu urodzenia wynika, że Karol Andrzej był synem Samuela Beniamina – 30-letniego piwowara z Kielc, oraz 26-letniej Ludwiki z F(T)reycholów. Jego chrzestnymi byli: Franciszka Schmidt, August Kiesler – kielecki cukiernik, oraz Julianna Arnd. Pod aktem można znaleźć podpis ojca ochrzczonego dziecka.

urodzenieMucke

Akt urodzenia Karola Andrzeja Mücke /fot. metryki.genbaza.pl

W regestrach urodzeń można odnaleźć zapis dot. pradziadka Korwin-Mikkego, Gustawa Izydora. Nie urodził się on jednak w 1856 r., a rok wcześniej. Metryka została zapisana pod numerem 15. Okazało się jednak, że pierwsza karta księgi urodzeń, która obejmuje lata 1855-1938, zawiera metrykę numer 29… Dlatego też nie można odnaleźć pełnej treści aktu urodzenia Gustawa Izydora.

regestr

Regestr urodzeń z roku 1855 /fot. metryki.genbaza.pl

Jednak 9 lat wcześniej, 11 lutego 1846 r., w kieleckiej parafii odnotowano ślub Samuela Beniamina Mücke i Ludwiki Karoliny F(T)reychol. Pan młody był 25-letnim piwowarem, synem Samuela Gotlliba i Rozyny Florentyny Jaloysków(?) małżonków Mików(!). Samuel był rodem z Prus – urodził się w Boyanowie – nie udało się ustalić, gdzie leżała ta miejscowość. Z kolei panna młoda, Ludwika Karolina, była córką Karola F(T)reychol i Karoliny Solbach. W momencie ślubu miała 24 lata, urodziła się w Kielcach.

slubSamuel

Akt ślubu Samuela Beniamina Mücke /fot. metryki.genbaza.pl

Z racji niemożliwości ustalenia, gdzie znajduje się miejscowość Boganów – o ile została ona poprawnie zapisana,trudno jest ustalić dalsze losy przodków o nazwisku Mücke. Okazało się, że w metryce napisane jest „Boyanowo”, czyli parafia w Wielkopolsce. Wkrótce aktualizacja artykułu o nowe metryki.

Poniżej wywód przodków Janusza Korwin-Mikkego (aby powiększyć kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „pokaż obrazek”):

Wywod_przodkow_Korwin_Mikke

Górna fotografia: Wikimedia Commons

Alan Jakman

Pomysłodawca powstania periodyku More Maiorum. Od ponad 9 lat interesuje się genealogią. W tym czasie ustalił, że jego przodkowie byli niemieckimi kolonistami sprowadzonymi najprawdopodobniej do wyrębu lasów w połowie XVII w. w okolice Gór Orlickich. Publikuje artykuły dotyczące historii rodzinnego miasta w portalu bielsko.biala.pl.