Ponad 2,5 miliona nowych skanów w szukajwarchiwach.pl! [wykaz udostępnionych metryk]

Początkiem lipca 2017 roku Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło ponad 2 500 000 nowych skanów w portalu szukajwarchiwach.pl. To już trzecia w tym roku aktualizacja internetowego zasobu. Jakie archiwalia dodano tym razem?

W szukajwarchiwach.pl zaktualizowano zasób 18 archiwów państwowych z: Częstochowy, Krakowa, Leszna, Lublina, Łodzi, Opola, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Poznania, Konina, Piły, Radomia, Siedlec, Torunia, Zamościa, Zielonej Góry, Gniezna, a także Archiwum Akt Nowych.

Ponad 1/3 nowych zespołów archiwalnych znalazła się na portalu dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozostających w dyspozycji Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Jak informuje portal Narodowego Archiwum Cyfrowego

wśród udostępnionych on-line dokumentów znalazły się m.in. 492 skany Księgi praw miejskich Głubczyc, zwanej również Kodeksem Głubczyckim.

Ostatnia aktualizacja serwisu dotyczyła blisko 300 tys. skanów, ta obecna jest największą w tym roku. Łączna liczba skanów, które znajdują się na portalu to 25 828 446.

Szukajwarchiwach.pl to rozwijany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe serwis internetowy, na którym prezentowane są skany i opisy materiałów archiwalnych zgromadzonych w polskich archiwach. Z serwisu szukajwarchiwach.pl korzystają genealodzy, studenci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy naukowi oraz wszystkie inne osoby zainteresowane zasobami polskich archiwów.

Pełen wykaz dodanych zespołów można pobrać tutaj.

 

Alan Jakman

Pomysłodawca powstania periodyku More Maiorum. Od ponad 9 lat interesuje się genealogią. W tym czasie ustalił, że jego przodkowie byli niemieckimi kolonistami sprowadzonymi najprawdopodobniej do wyrębu lasów w połowie XVII w. w okolice Gór Orlickich. Publikuje artykuły dotyczące historii rodzinnego miasta w portalu bielsko.biala.pl.