Ponad 2 000 000 nowych skanów w szukajwarchiwach.pl! [wykaz udostępnionych zespołów]

19 czerwca 2018 roku Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło kolejne skany w serwisie szukajwarchiwach.pl. Aktualizacja objęła łącznie 13 archiwów i ponad 2 mln zdjęć. Jakie dokumenty udostępniono tym razem?

Bardzo ciekawe skany zaprezentowało w portalu Archiwum Główne Akt Dawnych. To łącznie 7 tys. zdjęć, pośród których znajdują się m.in. bony i legitymacje żywnościowe oraz bony na obuwie pochodzące z Warszawy i okolic z czasów I wojny światowej. Może to być zarówno znakomite źródło informacja dla genealogów, jak i historyków.

Wśród instytucji, które przekazały materiały do serwisu, znajdują się archiwa państwowe z Częstochowy, Malborka, Gdańska, Krakowa, Łodzi, Olsztyna, Opola, Poznania, Radomia, Gorzowa Wielkopolskiego oraz Gniezna.

Nie tylko metryki

Najwięcej akt metrykalnych, będących podstawą dla badań genealogicznych, udostępniło archiwum opolskie i olsztyńskie. W przypadku tego drugiego, to pierwsza tak duża „paczka” ksiąg metrykalnych, jaka znalazła się w Internecie. Są to przede wszystkim akta urzędów stanu cywilnego, a także metryki ewangelickie.

Prócz tego odnaleźć można także zespoły dotyczące Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a w archiwum opolskim akta miasta Opola i księgi cechowe. Archiwum w Radomiu to skany dokumentów z tamtejszego więzienia, ale także zbiory archiwalne poszczególnych rodzin.

Jak informuje NAC, łączna liczba skanów, które obecnie znajdują się w serwisie to 32 363 853, a w 2018 roku z serwisu skorzystało ponad 100 tys. użytkowników, a liczba odsłon to aż 3,2 mln.

Pełen wykaz udostępnionych zespołów znajduje się tutaj.

Info: NAC/szukajwarchiwach.pl