Ponad 1,3 miliona nowych skanów w szukajwarchiwach.pl! [wykaz udostępnionych metryk]

W listopadzie 2017 roku Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło 1 300 000 nowych skanów w portalu szukajwarchiwach.pl. To już czwarta i zapewne ostatnia w tym roku aktualizacja internetowego zasobu. Jakie archiwalia dodano tym razem?

Do zasobu portalu dodano zasób z 12 archiwów państwowych i oddziałów z: Zamościa, Lublina, Mławy, Grodziska Mazowieckiego, Szczecina, Poznania, Kutna, Łęczycy, Bochni, Krakowa, Bielska-Białej, a także z Archiwum Głównego Akt Dawnych.

Jak czytamy w informacji udostępnionej przez NAC

Wśród udostępnionych on-line dokumentów znalazły się m.in. 2803 skany z zespołu archiwum i zbioru kartograficznego generała Józefa Chłopickiego, przechowywanego w Archiwum Narodowym w Krakowie.

Nowością są skany z Archiwum Państwowego w Bielsku-Białej, które od momentu powstania nowego budynku i likwidacji oddziałów katowickiego archiwum w Oświęcimiu i Żywcu, przejęło ten zasób. Jest to zespół Dyrekcji Dóbr Żywieckich, a ponadto opublikowano także inne, poza metrykalne dokumenty, np. księgi sądu i urzędu grodzkiego w Poznaniu czy akta miasta Krakowa.

Ostatnia aktualizacja serwisu dotyczyła blisko 2,5 mln. skanów, ta obecna jest jedną z największych w tym roku. Łączna liczba skanów, które znajdują się na portalu to 27 087 543.

Liczby te są naprawdę duże, a dodatkowo poinformowano o tym, jak wiele osób korzysta z portalu:

Od początku roku z serwisu skorzystało 558 066 użytkowników, a liczba odsłon to aż 37 441 466.

Mamy nadzieję, że znajdziecie wielu swoich przodków! 🙂

Pełen wykaz dodanych zespołów można pobrać tutaj.

[rate]

Alan Jakman

Pomysłodawca powstania periodyku More Maiorum. Od ponad 9 lat interesuje się genealogią. W tym czasie ustalił, że jego przodkowie byli niemieckimi kolonistami sprowadzonymi najprawdopodobniej do wyrębu lasów w połowie XVII w. w okolice Gór Orlickich. Publikuje artykuły dotyczące historii rodzinnego miasta w portalu bielsko.biala.pl.