25 milionów zdigitalizowanych dokumentów trafi z Bundesarchiv do Instytutu Pileckiego

Podpisanie umowy. Na zdjęciu dr Wojciech Kozłowski – dyrektor Instytutu Pileckiego oraz dr Michael Hollmann – dyrektor Bundesarchiv, fot. Bundesarchiv

26 lutego 2019 roku dr Wojciech Kozłowski – dyrektor Instytutu Pileckiego oraz dr Michael Hollmann – dyrektor Bundesarchiv podpisali umowę, na mocy której do Polski trafi 25 milionów sfotografowanych stron dokumentów NSDAP.

Inicjatorką porozumienia była Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Magdalena Gawin. Jak sama zaznacza:

Zbliżającej się rocznicy wybuchu II wojny światowej nie należy traktować wyłącznie w kategoriach upamiętnień i uroczystości. To również okazja i obowiązek podjęcia wysiłku zrozumienia II wojny światowej. Pamięć historyczna bez dostępu do archiwów ulega erozji, jest podatna na manipulacje, tym bardziej, że na naszych oczach odchodzi ostatnie pokolenie pamiętające wojnę.

Efektem współpracy ma być powołanie oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie, który będzie się zajmował digitalizacją dokumentów z II wojny światowej. 7 marca odbędzie się konferencja prasowa, podczas której Instytut Pileckiego zaprezentuje szczegółowe informacje o współpracy z Bundesarchiv.

Instytut Pileckiego służy upamiętnianiu, dokumentowaniu i badaniu historii XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego doświadczenia i losów obywateli polskich. Przekazane dokumenty i proces digitalizacyjny, jaki ma się wkrótce rozpocząć z pewnością będą niezwykłym źródłem o historii rodziny dla genealogów.

Informacje: Instytut Pileckiego, wilnoteka.lt