Ponad 300 tys. nowych skanów w szukajwarchiwach.pl! [wykaz udostępnionych metryk]

7 kwietnia 2017 roku Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło ponad 300 tys. nowych skanów w portalu szukajwarchiwach.pl. To już druga w tym roku aktualizacja internetowego zasobu. Jakie dokumenty dodano tym razem?

Najnowsze materiały pochodzą z archiwów państwowych w Częstochowie, Krakowie, Lublinie, Opolu, Poznaniu i Warszawie. Oprócz typowych archiwaliów, czyli ksiąg metrykalnych, które są podstawą badań genealogicznych, NAC udostępniło całkiem nowe dokumenty.

Po raz pierwszy w historii portalu zostały umieszczone skany z archiwum społecznego – Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.

To dla nas bardzo ważne, aby do naszego programu przystępowały nie tylko archiwa państwowe, lecz również biblioteki, muzea czy fundacje. Nie status formalny organizacji jest najważniejszy, ale misja, czyli upowszechnianie i udostępnianie archiwaliów

– opowiada dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego Marianna Otmianowska (zobacz więcej).

W zbiorach archiwalnych tej instytucji znajdują się dokumenty z parafii ormiańsko-katolickich na Kresach Wschodnich. Są to bardzo ciekawe materiały, pisane w języku ormiańskim, zdobione wieloma ilustracjami. Najstarsze z nich pochodzą z XVI wieku.

Liczba wszystkich skanów, które dodano podczas ostatniej aktualizacji Szukaj w Archiwach wynosi 313 315. Największą liczbą skanów wyróżniają się zespoły: Akta miasta Krakowa, Tajna Policja Państwowa w Opolu, Prezydium Policji w Poznaniu. Łączna liczba skanów, które znajdują się na portalu to 23 312 043. W marcu liczba użytkowników, którzy odwiedzili nasz portal wyniosła 69 558, a liczba odsłon 3 861 505. Kolejne aktualizacje serwisu są zaplanowane na czerwiec, wrzesień i grudzień.

– czytamy na stronie NAC.

Wykaz udostępnionych materiałów tutaj. Miłego piątkowego szukania! 🙂

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

“Na Podbeskidziu można wywieść genealogię chłopską do XVII wieku” - Łukasz Kominiak

Next Article

Sygryda Storråda – córka Mieszka I, która podbiła północą Europę

Related Posts